| Processor | Intel Core i7-8550U | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inch FHD LCD | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | 256 GB M.2 SATA SSD | |
| Battery | 4-cell lithium ion (polymer) | |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warrenty |
| Name | LG Gram (13Z980-A.AAS7U1) |
|---|---|
| Model | Gram (13Z980-A.AAS7U1) |
| Price | Tk. 81,180 |
| Brand | LG |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | LAN, WiFi, Bluetooth, Card Reader, WebCam |
|---|
| Display Type | FHD LCD |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 12.0 x 8.3 x 0.60 inches (W x D x H) |
|---|---|
| Body Weight | 2.13 lbs |
| Body Build | Metal Alloy (Nano Carbon with Magnesium) |
| Body Color | Dark Silver |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8550U |
| Generation | 8th Gen |
| Ram | 8GB |
|---|---|
| SSD Capacity | 256 SSD |
| Graphics Memory | Intel UHD Graphics 620 |
| Battery Type | lithium ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-cell |
| Battery Backup | Upto 5 Hours |
| Audio | Dual stereo speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Stereo Speakers 1.5W x 2 |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11 A/C (2X2) |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| USB | 1 x USB 3.0 Type-C 2 x USB 3.0 |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | 1 x HDMI |
I love this laptop! The battery life is insane--I've done hour-long video conferencing on it by wifi, and it used less than 20% of the charge.
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell, 57Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell (47Wh), Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200 MT/s RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 42 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch Full HD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7535HS Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.0 Inches LTPS IPS LCD Display
Processor: Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Li-Po 8000 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA FHD Display
Processor: 8-Core, 16-threads Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →