| Camera | 12 MP+12 MP+13MP Main, 8 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.21 inches P-OLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 | |
| RAM | 6 GB RAM | |
| Memory | 64 GB, 128 GB ROM | |
| Battery | 3550 mAh Li-Po Battery |
| Name | LG G8s ThinQ |
|---|---|
| Model | G8s ThinQ |
| Price | Tk. 57,040 |
| Brand | LG |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released June, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.21 inches, 97.6 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2248 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 401 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | Triple: 12 MP 12 MP, 2x Optical Zoom 13 MP, (ultrawide) |
|---|---|
| Secondary Camera | Dual: 8 MP, TOF 3D Camera |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@240fps |
| Body Dimensions | 155.3 x 76.6 x 8 mm (6.11 x 3.02 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 181 g |
| Body Build | Front/back Glass (Gorilla Glass 5), Aluminum Frame |
| Body Color | Mirror Black, Mirror Teal, Mirror White, Carmine Red, New Aurora Black, New Moro |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.79 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) Single-SIM microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - Dual-SIM |
| Ram | 6 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3550 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes - 32-bit/192kHz audio - DTS: X Surround Sound - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1,Type-C 1.0 reversible connector,USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) Wireless charging |
Nice phone display much more better.
Display: 6.74 Inches OLED Display
Camera: 50MP+32MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+20MP+5MP Main, 20MP Front
Chipset: Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 9800 mAh Battery
View Details →
Display: 10.1 Inches IPS LCD Display
Camera: 48MP+20MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6853 Dimensity 720 (7 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 32000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+20MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8050 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 11000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 24GB RAM
OS: Android 13, Realme UI 4.0
Battery: 4600 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.5 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Font Camera
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: HarmonyOS 3.0
Battery: Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches 1840 x 2944 pixels Display
Camera: 8MP Main, 13MP Front Camera
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+108MP+2MP Main, 32MP Font
Chipset: Mediatek Dimensity 8050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, HIOS 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.1 Inches OLED Display
Camera: 48MP+8MP+8MP Main, 8MP Font
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →