| Camera | 2MP Main, Uses main camera Front | |
|---|---|---|
| Display | 2.8 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Cortex-A7 | |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 | |
| RAM | 1GB RAM | |
| Memory | 8GB ROM | |
| Battery | 1470 mAh Li-Ion Battery |
| Name | LG Folder 2 |
|---|---|
| Model | Folder 2 |
| Price | Tk 14,000 |
| Brand | LG |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | April 14, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Released April 17, 2020 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Display Multitouch | No |
| Display Screen Protection | External 0.9 inches monochrome display |
| Primary Camera | 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | Uses main camera |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 107.9 x 55 x 18 mm (4.25 x 2.17 x 0.71 in) |
|---|---|
| Body Weight | 107.9 x 55 x 18 mm (4.25 x 2.17 x 0.71 in) |
| Body Color | White, Platinum Gray |
| Operating System | Cortex-A7 |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| Memory Internal | 8GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 1GB |
| Battery Type | Removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 1470 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | Color:White, Platinum Gray |
All phone services is very good.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Incell Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T616
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →