| Camera | 8 MP Main, 5 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 10.1 inch IPS LCD Display | |
| Sim | No Sim | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) | |
| RAM | 4 GB RAM | |
| Memory | 64 GB ROM | |
| Battery | 7000 mAh Li-Po Battery |
| Name | Lenovo Yoga Smart Tab |
|---|---|
| Model | Yoga Smart Tab |
| Price | Tk. 30,000 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | October, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released October, 2019 |
| Network Type | No cellular connectivity |
|---|---|
| Network 2G | No |
| Network 3G | No |
| Network 4G | No |
| Network Speed | No |
| Network GPRS | No |
| Network EDGE | No |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 224 ppi density |
| Primary Camera | 8 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 242 x 166 x 8.5-24 mm |
|---|---|
| Body Weight | 580 g |
| Body Build | Info not available |
| Body Color | Iron Grey |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 505 |
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
| Memory Internal | 64 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| Ram | 4 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes - Dolby Atmos |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | Yes (V4.2) |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Body Color:Iron Grey |
Considering the price, the features are too good. Camera, storage and MediaTek chipset are good in this budget segment.
Display: 6.75 Inches TFT LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 710A (14 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 24GB RAM
OS: Android 14, Dido OS 15
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4450 Snapdragon 4+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 5030 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Fluid AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 3.5 Inches IPS LCD Display
Camera: 48MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT8788 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 3050 mAh Battery
View Details →