| Processor | Intel Core i5-8265U | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 Inches FHD Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | 512GB PCIe SSD | |
| Battery | 4 Cell Li-Polymer | |
| Warranty | 02 years International Limited Warranty |
| Name | Lenovo Yoga S730-13IWL |
|---|---|
| Model | Yoga S730-13IWL |
| Price | Tk 95,000 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11ac 2 x 2 |
|---|
| Display Type | FHD LED Non Touch |
|---|---|
| Display Size | 13.3 Inches |
| Display Resolution | (1920x1080) |
| Webcam | Yes (720p HD) |
|---|
| Body Dimensions | 307 mm x 210 mm x 11.9 mm / 12.1 |
|---|---|
| Body Weight | Starting at 1.2 kg / 2.65 lb |
| Body Color | Iron Gray |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-8265U (6M Cache, 1.60 up to 3.90GHz) Processor |
| Ram | 8GB DDR4 RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe SSD |
| Battery Type | Li-Polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 Cell |
| Battery Backup | Up to 12 hours |
| Audio | Dolby Atmos Speaker System |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11ac 2 x 2 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| USB | 3 x USB 3.1 Type-C |
| Made By |
|---|
With respect to the aspect everything is perfect for the cost.
Display: 14.0 Inch FHD LED IPS UWVA Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 8GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 8GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA 144Hz Display
Processor: Intel Core i7-1255U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x RAM
OS: Chrome OS
Battery: 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch Full HD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735HS Processor
RAM: 8GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell 39Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →