| Processor | Intel Core i5-13500H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch IPS Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Xe G7 96EU Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 16GB LPDDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 512GB NVMe PCIe SSD | |
| Battery | 61Wh Li-Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo Xiaoxin Pro 14 |
|---|---|
| Model | Xiaoxin Pro 14 |
| Price | Tk 129,196 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | WWAN: Optional: Integrated Global Mobile Broadband LTE-A, WLAN: WiFi 6 802.11 AX (2 x 2) with vPro |
|---|
| Display Type | 2.8k IPS, 16:10 aspect ratio 100% sRGB colour space coverage Blue-light protection Dolby Vision display |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1800 x 2880 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (W x H x D) 297.5 x 213.8 x 14.6 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.5 Kg |
| Body Build | Carbon fiber body |
| Body Color | Dark Night Aurora |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-13500H 12 Cores, 16 Threads (2.40GHz, up to 4.50GHz with Turbo Boost, 18MB Cache) |
| Generation | 13th Generation |
| Ram | 16GB LPDDR5 4800MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB NVMe PCIe SSD |
| Battery Type | 61Wh battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Li-Polymer battery |
| Battery Backup | Up to 9.7 hours |
| Audio | Harman-branded speakers, Dolby Atmos |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | WWAN: Optional: Integrated Global Mobile Broadband LTE-A, WLAN: WiFi 6 802.11 AX (2 x 2) with vPro |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| USB | 2x Thunderbolt 4, USB-C 3.2 Gen2, 3.5mm headphone jack. |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Full size Backlit with white LED lighting keyboard, Spill resistant |
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED SVA Display
Processor: Intel Core i5-1345U with vPro Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200MHz (8GB SODIMM + 8GB Soldered)RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.2K IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51Wh Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch QHD Plus IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 80Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-11700K Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 8 cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-9750H Processor
RAM: 16GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 (64-bit)
Battery: 8 cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i9-9900K Processor
RAM: 16GB DDR4 2666 Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 (64bit)
Battery: 8 cells Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch Full HD IPS Display
Processor: Intel Core i7-11390H Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable 73 Wh Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch WQHD IPS 165Hz Display
Processor: AMD Ryzen 7 5700U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200 Samsung RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable 91 Wh Li-poly Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →