| Processor | Intel Core i7-1185G7 with vPro Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14 inches FHD Plus IPS Display | |
| Graphics Card | Integrated Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 16 GB LPDDR4x 4267MHz RAM | |
| Memory | 512 GB PCIe SSD | |
| Battery | 4-Cell: 57Wh Lithium-Ion Polymer battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo ThinkPad X1 Carbon |
|---|---|
| Model | ThinkPad X1 Carbon |
| Price | TK 321,000 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Display Type | FHD Plus IPS Display |
|---|---|
| Display Size | 14 inches |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels |
| Webcam | HD webcam |
|---|---|
| Megapixel | Yes |
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | (H x W x D) 14.9mm x 314.5mm x 221.6mm / 0.59 x 12.38 x 8.72 |
|---|---|
| Body Weight | 1.13 kg |
| Body Color | Carbon-Fiber Weave on top cover |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-1185G7 with vPro Processor |
| Generations | 11th Generation |
| Ram | 16 GB LPDDR4x 4267MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512 GB PCIe SSD |
| Battery Type | 4-Cell Lithium-Ion Polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 57Wh |
| Battery Backup | Up to 15 hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel AX201 WiFi 6 802.11AX (2 x 2) |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
This laptop is my favorite laptop so I want to buy it.
Display: 16.0 Inch UHD Plus OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 64GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer, 99.9Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 91.24Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch 4K Display
Processor: Intel Core i9-11980HK Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.2 Inch Liquid Retina XDR Display
Processor: Apple M2 Max chip Processor
RAM: 32GB LPDDR4X 4266Mhz RAM
OS: MacOS Ventura
Battery: 70 Watt Hour Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell (72Whr) Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MhzRAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer, 82 Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13600k Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, 57Wh Lithium-Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →