| Camera | 12 MP+20 MP Main, 20 MP+8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.2 inche IPS LCD Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) | |
| RAM | 4 GB, 6 GB RAM | |
| Memory | 64 GB, 128 GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3500 mAh Battery |
| Name | Lenovo S5 Pro GT |
|---|---|
| Model | S5 Pro GT |
| Price | Tk. 18,990 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | December, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release December 24, 2018 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes - ZUI10 |
| Display Density | 402 ppi density |
| Primary Camera | Dual: 12 MP, f/1.8, 1/2.9 20 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | Dual: 20 MP 8 MP |
| Camera Features | Dual-LED Dual-tone Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 154.5 x 75.5 x 7.7 mm (6.08 x 2.97 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Body Color | Gold, Black, Blue |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 4 GB, 6 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3500 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint -rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 2A/9V 18W, MP4/H.265 player, MP3/WAV/eAAC+/Flac player, Photo/video editor, Document viewer |
I like the phone.The camera is good and processor strong.
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: 64MB RAM
OS: Blue OS
Battery: Non-removable Li-Po 505 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inch IPS INCELL Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Helio G85 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Dido OS
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+5MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, One UI 6
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches PLS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →