| Camera | 8MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 10.3 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22T (12 nm) | |
| RAM | 2GB, 4GB RAM | |
| Memory | 32GB, 64GB, 128GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery |
| Name | Lenovo M10 Plus |
|---|---|
| Model | M10 Plus |
| Price | Tk 21,000 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | March 27, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Released March 27, 2020 |
| Network Type | LTE |
|---|---|
| Network 2G | Yes |
| Network 3G | Yes |
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | No |
| Network EDGE | No |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 10.3 inches, 307.6 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~220 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | 330 nits typ. brightness (advertised) |
| Primary Camera | 8MP, AF |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 244.2 x 153.3 x 8.2 mm (9.61 x 6.04 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Weight | 460 g (1.01 lb) |
| Body Color | Iron Grey |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22T (12 nm) |
| Memory Internal | 32GB, 64GB, 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 2GB, 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Display quality is really good.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: 64MB RAM
OS: Blue OS
Battery: Non-removable Li-Po 505 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+5MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, One UI 6
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches PLS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.5 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7025 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, planned upgrade to Android 15
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →