| Camera | 64MP+8MP+2MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.65 inches Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10.0 | |
| Chipset | Snapdragon 865 | |
| RAM | 8GB, 12GB,16GB RAM | |
| Memory | 128GB, 256GB ROM | |
| Battery | 4500 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Name | Lenovo Legion Gaming Phone |
|---|---|
| Model | Legion Gaming Phone |
| Price | Upcoming |
| Brand | Lenovo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Coming Soon |
|---|---|
| Launch Date | Exp 2020, May |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 26(850), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Network 5G | 5G band 41(2500), 78(3500), 79(4700); SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | amoled capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.65 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Primary Camera | 64MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72 |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | panorama, HDR |
| Video | 2160p @30fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | N/A |
|---|---|
| Body Weight | N/A |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass), aluminum back, aluminum frame |
| Body Color | Black, Mars Red, Cyber Neon, Transparent |
| Operating System | Android 10.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 16GB, 12GB, 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By |
|---|
Beautiful light weight good mobile.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →