| Camera | 13MP+2MP MAin, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.09 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10.0 | |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) | |
| RAM | Unisoc SC9863A | |
| Memory | Unisoc SC9863A | |
| Battery | 4000 mAh Li-Ion |
| Name | Lenovo K7 |
|---|---|
| Model | K7 |
| Price | ComingSoon |
| Brand | Lenovo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 13th, Apr, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | 13th, Apr, 2020 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.09 inches, 92.6 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~276 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP, (wide), PDAF 2MP, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Weights | 0 (5.68 oz) |
|---|---|
| Body Color | Blue, Black |
| OS Version | Android 10.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| Memory Internal | Unisoc SC9863A |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | Unisoc SC9863A |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
The phone is awesome.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →