| Processor | AMD A6-9225 (2.6 GHz - 3.0 GHZ ) Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inche Display | |
| Graphics Card | AMD RADEON R4 GFX | |
| OS | Free DOS | |
| RAM | 4GB DDR4 RAM | |
| Memory | 1TB HDD | |
| Battery | 35 Whr, 2 Cell Li-Polymer | |
| Warranty | 2 years International Limited Warranty |
| Name | Lenovo IdeaPad IP S145 AMD A6-9225 |
|---|---|
| Model | IdeaPad IP S145 AMD A6-9225 |
| Price | Tk 28,500 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11 AC 1x1 Wi-Fi |
|---|
| Display Type | TN Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inch Display |
| Display Resolution | 1366x768 |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 362.2mm x 251.5mm x 19.9mm / 14.3″ x 9.9″ x 0.8″ |
|---|---|
| Body Weight | Starting at 1.85kg / 4.08lbs |
| Body Color | Grey |
| Operating System | Free DOS |
|---|---|
| Processor | AMD A6-9225 (2.6 GHz - 3.0 GHZ ) Processor |
| Ram | 4GB DDR4 RAM |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 1TB HDD |
| Graphics Memory | AMD RADEON R4 GFX |
| Battery Type | Li-Polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 2 Cell Li-Polymer |
| Battery Backup | Up to 6 hours w/ polymer 35 Whr |
| Audio | Headphone / mic combo |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11 AC 1x1 Wi-Fi |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| USB | 2 x USB-A 3.1 Gen 1 1 x USB-A 2.0 |
| Other Features | 2 years International Limited Warranty (Terms & condition Apply As Per Lenovo) |
|---|
Looking is very good.
Display: 16.1 Inch 3.2K Display
Processor: Intel Core i5-14500HX Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz LED LCD Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 56Wh, Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 42WHr standard Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch Ultra HD Display
Processor: Intel Core i9-14900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell Lithium-Ion 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Matte Finish Display
Processor: Intel Core i9-14900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell Lithium-Ion 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-14900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell Lithium-Ion 73Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inch 2.2k IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11
Battery: 7.6V/5500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS 144Hz Display
Processor: Intel Core i7-14620H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 53.5Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-14980HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell, 90Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →