| Processor | MediaTek Kompanio 520 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch HD Display | |
| Graphics Card | Arm Mali G52 MC2 2EE Graphics | |
| OS | Chrome OS | |
| RAM | 4GB / 8GB LPDDR4x 3200Mhz RAM | |
| Memory | 64GB128GB eMMC SSD | |
| Battery | 3 Cell 47WHr Polymer battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 |
|---|---|
| Model | IdeaPad Slim 3 |
| Price | Tk 41,572 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 2x2 |
|---|
| Display Type | HD anti-glare TN panel with up to 250 nits brightness |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 768 x 1366 Pixels 16:9 aspect ratio |
| Webcam | FHD Camera |
|---|
| Body Dimensions | (mm) 312 x 221 x as thin as 16.9 (inches) 12.28 x 8.70 x as thin as 0.67 |
|---|---|
| Body Weight | 1.3 Kg |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Cloud Grey, Abyss Blue |
| Operating System | Chrome OS |
|---|---|
| Processor | MediaTek Kompanio 520 Octa-core (2 x A76 @ 2 GHz / 4 x A55 @ 2 GHz) |
| Ram | 4GB / 8GB LPDDR4x 3200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 64GB / 128GB eMMC SSD |
| Battery Type | Polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3 Cell 47WHr battery |
| Battery Backup | Upto 13 hours |
| Audio | 2 x 2W speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 2x2 |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 3.5mm headphone jack |
| Made By | Hong Kong |
|---|---|
| Other Features | Privacy shutter, Zero-touch login, Fingerprint reader on power button (optional) |
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.0 Inches IPS LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: Non-removable Li-Po 7250 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.51 Inch WUXGA IPS LCD Display
Processor: Intel N100 4-core, 4-threads Processor
RAM: 12GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 26.6WH lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Plus Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N4120 Quad Cor Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: Lithium Ion 32.725Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Matte LED Screen Display
Processor: Intel Kaby Lake Core i7-7700HQ Processor
RAM: 8GB DDR4L 1.2V 2666MHz RAM
OS: FreeDos (No operating system)
Battery: 3-Cell Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-4210M Processor
RAM: 4 GB DDR3L 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: Li-ion 3-Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 3 Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 4-Cell 6300 mAh 46.6 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →