| Processor | Intel Core i7-1065G7 | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inches Ultra HD | |
| Graphics Card | Intel Iris Plus Graphics | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB DDR4 RAM | |
| Memory | 1TB NVMe SSD | |
| Battery | 3 Sells Li-lon Battery | |
| Warranty | 02 years International Limited Warranty |
| Name | Lenovo Yoga S940 Core i7 10th Gen |
|---|---|
| Model | Yoga S940 Core i7 10th Gen |
| Price | Tk 210,000 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11 AC 1 x 1 & 2 x 2 |
|---|
| Display Type | Ultra HD LED |
|---|---|
| Display Size | 14.0 Inches |
| Display Resolution | (3840x2160) |
| Webcam | IR & 720p HD |
|---|
| Body Dimensions | 319.3 x 197.4 x 12.2 mm |
|---|---|
| Body Weight | Starting at 1.2 kg / 2.65 lb |
| Body Color | Iron Gray/ Mica |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-1065G7 Processor (8M Cache, 1.30 GHz up to 3.90 GHz) |
| Ram | 16GB DDR4 RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB NVMe SSD |
| Graphics Memory | Intel Iris Plus Graphics |
| Battery Type | Li-lon Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3 Sells |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11 AC 1 x 1 & 2 x 2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | 2 x USB-C Thunderbolt™ USB-C (DC-in) USB 3.1 |
| Made By |
|---|
This laptop is so great!
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-13600H with vPro Processor
RAM: 16GB, 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell, 64 WHr standard lifecycle Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 53.5Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA, IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 Pro 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 52.5Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 Pro 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell Li-Polymer 52.5 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.0 Inch PixelSense Flow Display
Processor: Intel Evo Core i7-1255U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-ion (WH) 47.7Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7540U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch HD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 64Wh, Lithium polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion (Li-Ion) 90Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 inch QHD Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 32GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 53Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →