| Processor | Intel Core i5-8265U | |
|---|---|---|
| Display | 14 Inches | |
| Graphics Card | Intel UHD 620 Graphics | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 4GB DDR4 RAM | |
| Memory | 1TB HDD | |
| Battery | 2 Cell Li-Polymer Battery | |
| Warranty | 02 years International Limited Warranty |
| Name | Lenovo IdeaPad IP S145-14IWL Core i5 8th Gen |
|---|---|
| Model | IdeaPad IP S145-14IWL Core i5 8th Gen |
| Price | Tk 52,000 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11 AC 1x1 |
|---|
| Display Type | FHD Display |
|---|---|
| Display Size | 14 Inches |
| Display Resolution | 1920x1080 |
| Webcam | Yes ( HD ) |
|---|
| Body Dimensions | Starting at 327.1mm x 241mm x 19.9mm / 12.9″ x 9.5″ x 0.8″ |
|---|---|
| Body Weight | Starting at 1.6kg / 3.5lbs |
| Body Color | Gray/ Black |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-8265U (6M Cache, 1.60 GHz up to 3.90 GHz) Processor |
| Ram | 4GB DDR4 RAM |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 1 TB HDD |
| Battery Type | Li-Polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 2 Cell |
| Battery Backup | Up to 6 Hrs |
| Audio | 2 x 1.5 W Dolby Audio speaker system |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11 AC 1x1 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| USB | 2x USB-A 3.1 Gen 1 1x USB-A 2.0 |
| Made By |
|---|
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED LCD Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Li-Ion 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-11390H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 46Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Core i5-8259U Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3 cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inches FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-6660U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200 MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4500mAh 51.3Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-8750H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 RAM
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Battery: Li-ion 6-cell 5500mAh 62Wh Battery
Warranty: 2 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Matte LED Screen Display
Processor: Intel Kaby Lake Core i7-7700HQ Processor
RAM: 16GB DDR4L 1.2V 2666MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-Bit
Battery: 3-Cell Li-Po (Lithium-Ion Polymer) Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →