| Processor | Intel Core i5 8250U | |
|---|---|---|
| Display | 14 inch FHD LED | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 | |
| OS | Win-10 Home | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | 1TB HDD + 128GB SSD | |
| Battery | 2 Cell Li-Polymer | |
| Warranty | 2 year (Battery, Adapter 1 year) |
| Name | Lenovo Ideapad 330s |
|---|---|
| Model | Ideapad 330s |
| Price | Tk 52,500 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | WiFi, Bluetooth, Card Reader, WebCam |
|---|
| Display Type | FHD LED |
|---|---|
| Display Size | 14 inch |
| Display Resolution | 1920x1080 (WxH) FHD |
| Webcam | HD WebCam |
|---|
| Body Weight | 1.6Kg |
|---|---|
| Body Color | Platinum Grey |
| Operating System | Win-10 Home |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5 8250U |
| Generation | 8th |
| Ram | 8GB |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 1TB HDD |
| SSD Capacity | 128GB SSD |
| Graphics Memory | Intel UHD Graphics 620 |
| Battery Type | Li-Polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 2 Cell |
| Battery Backup | Up to 7 Hrs. |
| Audio | Combo |
|---|
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | 1 x USB3.1 Type-C, 2 x USB3.0 |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 1 x M.2 Blank SSD Slot, Audio: 2 x 2 W speakers with Dolby Audio |
I love this laptop. I needed a laptop that’s well priced with decent specs to use it outside my home as I use my laptop mainly for gaming.
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch IPS LCD Display
Processor: Intel Core i3-10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit Upgrade to Windows 11
Battery: 46.2WH high-capacity lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED LCD Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Li-Ion 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Plus LED Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520C Processor
RAM: 8GB, 16GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome
Battery: 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Long life rechargeable lithium polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB LPDDR4X 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 59Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i3 10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Windows 10
Battery: 3 cells Lithium-Ion Smart Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Core i5-8259U Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →