| Processor | AMD Ryzen 7 2700U | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inch FHD Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon 540 2GB DDR5 GFX | |
| OS | Windows 10 home | |
| RAM | 8GB DDR4 Ram | |
| Memory | 1TB HDD +128GB SSD | |
| Battery | 4-cell lithium ion Battery | |
| Warranty | 2 years Warranty |
| Name | Lenovo Ideapad 330 |
|---|---|
| Model | Ideapad 330 |
| Price | Tk. 68,000 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | LAN, WiFi, Bluetooth, Card Reader, WebCam |
|---|
| Display Type | FHD Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 378 mm x 260 mm x 22.9 mm / 14.1 |
|---|---|
| Body Weight | 2.2 kg |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 home |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 2700U (2.2 - 3.8 GHZ |
| Ram | 8GB |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 1TB HDD |
| SSD Capacity | 128 SSD |
| Graphics Memory | AMD Radeon 540 |
| Battery Type | lithium ion (polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-cell |
| Battery Backup | Upto 5 Hours |
| Audio | Combo |
|---|---|
| Loudspeaker | 2 x 2 W speakers with Dolby Audio |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1| 2 x USB 3.0 |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Optical Drive: DVD RW |
Great cheap laptop. It was sent to me with windows 10s, but with a quick Google search, you can change it to regular windows 10 by going into your settings.
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch 3.2k Super Retina Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 72Whr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →Display: 10.95 Inches IPS Display
Processor: Google Tensor G2 (5 nm) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po, non-removable (27 Wh) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 39.3/53.8 (Whr) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 6-Core, 12-threads Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Display
Processor: 4-core, 4-threads Processor
RAM: 4GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell, 53 Wh, ExpressCharge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel N200 Processor Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →