| Camera | 13MP+2MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.09 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Spreadtrum UniSoC SC9863A | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | 5000 mah Li-Poly Battery |
| Name | Lenovo A8 |
|---|---|
| Model | A8 |
| Price | Tk 11,000 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | |
|---|---|
| Launch Date |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.09 inches |
| Display Resolution | 720 x 1560 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 155.5 x 73.3 x 9.45 mm |
|---|---|
| Body Weight | 169 g |
| Body Build | Front glass, plastic body, Plastic frame |
| Body Color | Dark Night Black, Green Jasper, Blue Water Emerald |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Spreadtrum UniSoC SC9863A |
| Memory Internal | 32GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 2GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mah |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Messaging | SMS threaded view, MMS, Email, IM |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By |
|---|
Great processor for everyday uses.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →