| Camera | 8MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.45 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual Micro SIM | |
| OS | Android Oreo | |
| Chipset | Mediatek MT6739WW | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 16GB ROM | |
| Battery | 3100 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Name | LAVA Z62 Pro |
|---|---|
| Model | Z62 Pro |
| Price | Upcoming |
| Brand | Lava |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | December, 2020 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 5.45 inches |
| Display Resolution | 720x1440 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~ 282 ppi density |
| Primary Camera | 8MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 146.5 x 70.2 x 8.7 mm (5.77 x 2.76 x 0.34 in) |
|---|---|
| Body Weight | 139 g (4.90 oz) |
| Body Build | Amber Red and Midnight Blue |
| Body Color | Plastic body |
| Operating System | Android Oreo |
|---|---|
| CPU | Octa 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| Chipset | Mediatek MT6739WW (28 nm) |
| Memory Internal | 16GB |
|---|---|
| Memory External | Micro SD Card (Up to 128GB) |
| Ram | 2GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 3100 mAh |
| Fm Radio |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Light |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | India |
|---|
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →