| Camera | 5MP Main, 2MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.0 inches FWVG Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) Go Edition | |
| Chipset | SC9832E | |
| RAM | 1GB RAM | |
| Memory | 16GB ROM | |
| Battery | 2500 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Lava Z41 |
|---|---|
| Model | Z41 |
| Price | Tk 4,500 |
| Brand | Lava |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | November, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released November, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) 450/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | FWVG capacitive touch screen 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~197 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.0 |
|---|---|
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Body Dimensions | 143 x 73.5 x 10.35 mm |
|---|---|
| Body Weight | 160 g |
| Body Color | Blue, Red, Black |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) Go Edition |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.4GHz |
| GPU | Mali-T820 |
| Chipset | SC9832E |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| Ram | 1 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color:Blue, Red, Black |
Really nice product.
Display: 1.8 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Proprietary OS
Battery: 250 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →