| Camera | 13MP+5MP Main, 13MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.08 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10 | |
| Chipset | Spreadtrum UniSoC SC9863A | |
| RAM | 3GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3950 mAh Battery |
| Name | Lava Z66 |
|---|---|
| Model | Z66 |
| Price | Tk 9,000 |
| Brand | Lava |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | July, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Released August 03, 2020 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 12(700), 17(700) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.08 inches, 68.9 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 13MP |
| Camera Features | HDR, panorama, LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 155.6 x 73.5 x 8.85 mm |
|---|---|
| Body Weight | 163 grams |
| Body Color | Purple, Green and Royal Blue |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 CPU and 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Chipset | Spreadtrum UniSoC SC9863A |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128GB |
| Ram | 3GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 3950 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, G-Sensor, Accelerometer, Proximity and Ambient Light Sensor |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | India |
|---|
The Phone is great.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →