| Camera | 8MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.5 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 9 Pie | |
| Chipset | SC9832E | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 16GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Li-Po Battery |
| Name | Lava V Plus 6 Prime |
|---|---|
| Model | V Plus 6 Prime |
| Price | Upcoming |
| Brand | Lava |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | November, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released November, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.5 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 8 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Body Dimensions | 149 x 71 x 9.7 mm |
|---|---|
| Body Weight | 153.4 g |
| Body Color | Amber Green, Midnight Blue |
| Operating System | Android 9 Pie |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.6 GHz |
| GPU | Mali 820 MP1 |
| Chipset | SC9832E |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| Ram | 2 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color: Amber Green, Midnight Blue |
Phone Is Good also the Camera quality.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →