| Camera | 13 MP Main, 8 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.22 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Micro-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | MediaTek Helio P22 (MT6762) | |
| RAM | 3 GB RAM | |
| Memory | 16 GB ROM | |
| Battery | Lithium-ion 3260 mAh Battery |
| Name | Lava R3 Note |
|---|---|
| Model | R3 Note |
| Price | TK. 11,990 |
| Brand | Lava |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | January, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release January ,2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS Screen |
|---|---|
| Display Size | 6.22 inches |
| Display Resolution | HD+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Autofocus, dual-LED flash, Face detection, f/2.0, Panorama, Portrait light Full HD (1080p) video rec. |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 156.9 x 75.8 x 8.04 mm |
|---|---|
| Body Weight | 153.8 g |
| Body Build | Plastic Body |
| Body Color | Illusion Blue, Champagne Gold |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| GPU | IMG PowerVR GE8320, 650MHz |
| Chipset | MediaTek Helio P22 (MT6762) |
| CPU | Octa-core, 2.0 GHz |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| Ram | 3 GB |
| Battery Type | Lithium-ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3260 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | India |
|---|---|
| Other Features | MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+/Flac player Photo/video editor |
I think this phone is very good for performance and display.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →