| Camera | 5 MP Main, 2 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5 inches FWVGA Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go Edition) | |
| Chipset | SC7731E | |
| RAM | 1 GB RAM | |
| Memory | 16 GB ROM | |
| Battery | 2000 mAh Lithium-ion Battery |
| Name | Lava Iris 43 |
|---|---|
| Model | Iris 43 |
| Price | Tk. 4,850 |
| Brand | Lava |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September, 2019 |
|---|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | HSPA |
| Network Speed | Yes |
| Network GPRS | Yes |
| Display Type | FWVGA |
|---|---|
| Display Size | 5 inches |
| Display Resolution | 480 x 854 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 5 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Back Flash |
| Video | 720p@30fps |
| Body Dimensions | 141.5 x 72.3 x 10.3 mm |
|---|---|
| Body Weight | 147 g |
| Body Build | Info not available |
| Body Color | Blue, Red, Black |
| Operating System | Android 8.1 Oreo (Go Edition) |
|---|---|
| CPU | SC7731E Quad-core @1.3GHz |
| GPU | SC7731E Quad-core @1.3GHz |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| Ram | 1 GB |
| Battery Type | Lithium-ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | G-sensor, Light-sensor, Proximity-sensor |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | India |
|---|---|
| Other Features | Color : Blue, Red, Black |
The phone is very good because this phone is always well service.
Display: 1.8 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Proprietary OS
Battery: 250 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inch QQVGA Display
Camera: Digital camera Main, No Font Camera
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phones
Battery: Removable Li-Ion 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →