| Engine Displacement | 144 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Air-cooled, 4-stroke Single | |
| Mileage Per Liter | 35 kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 65 kmph Top Speed | |
| Maximum Power | No | |
| Maximum Torque | No | |
| Kerb Weight | 92 kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | Kawasaki KLX 140 |
|---|---|
| Model | KLX 140 |
| Color | Green |
| Price | Not available in Bangladesh |
| Brand | Kawasaki |
| Type | |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Air-cooled, 4-stroke Single |
|---|---|
| Displacement | 144 cc |
| Maximum Power | No |
| Maximum Torque | No |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Ignition | Digital DC-CDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 54.4 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| ABS | Yes |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 35 kmpl Mileage |
|---|---|
| Max Speed | 65 kmph Top Speed |
| Chassis | Perimeter, box-section, high-tensile steel |
|---|---|
| Body Type | Dirt Bikes |
| Front Suspension | ø33 mm telescopic fork/190 mm |
| Rear Suspension | Uni-Trak with aluminium single shock; piggyback reservoir; adjustable preload; adjustable compression and rebound damping/200 mm |
| Length | 2005 mm |
|---|---|
| Width | 790 mm |
| Height | 1135 mm |
| Fuel Capacity | 5.8 l |
| Ground Clearance | 315 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Kerb Weight | 99 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | LED |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-2.75-21 Rear :-4.10-18 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-533.4 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 220mm |
| Rear Brake Diameter | 190 mm |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | MF |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Digital |
| Fuel Warning Indicator | Digital |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Engine Disp: 198.00cc Engine
Engine Type: Vertical single-cylinder, water-cooled, four-stroke
Mileage PL: 35 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 120 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 19.80 Bhp @ 9000.00 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 198.00 cc Engine
Engine Type: Liquid-Cooled, 4-Stroke, 2-Valves, SOHC, Single Cylinder
Mileage PL: 40 Kmpl Mileage
Top Speed: 145 Kmph Top Speed
Maximum Power: 16-19 HP (Expected)
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 200 cc Engine
Engine Type: 4 – Stroke Single Cylinder
Mileage PL: 45 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 140 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 NM @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Four stroke, parallel twin cylinder. DOHC, 4 valves per cylinder
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 170 Kmph (Approx)
Maximum Power: 39 HP @ 12,500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Liquid Cooled, 4 Stroke, DOHC, SI Engine
Mileage PL: 30 kmpl Mileage
Top Speed: 135 kmph Top Speed
Maximum Power: 26.5 PS @ 8500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 248 cc Engine
Engine Type: 248cc, 2-Cylinder, DOHC, Liquid-Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 24.7 HP @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke, 2-Valve, SOHC
Mileage PL: 32.9 kmpl Mileage
Top Speed: 131 kmph Top Speed
Maximum Power: 20.9 PS @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 399cc Displacement
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled, FI, DOHC
Mileage PL: 27 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 43.5 PS @ 9000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 125 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 25 PS @ 10,000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 312.2 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Valve, Reverse Inclined DOHC, SI Engine
Mileage PL: 33.1 kmpl Mileage
Top Speed: 160 kmph Top Speed
Maximum Power: 34 PS @ 9700 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc
View Details →