| Camera | QVGA Main | |
|---|---|---|
| Display | 1.8 inches Display | |
| Sim | Dual SIM (Single Stand-by) | |
| OS | Featured OS | |
| Chipset | No | |
| RAM | 4MB RAM | |
| Memory | 8MB ROM | |
| Battery | 1000 mAh Li-Ion (Lithium Ion) |
| Name | iTel Value 110 |
|---|---|
| Model | Value 110 |
| Price | Upcoming |
| Brand | Itel |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | EXP; Released July 2020 |
| Network Type | GSM |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TFT Non-touch Display |
|---|---|
| Display Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Display Resolution | 128 x 160 pixels |
| Display Multitouch | No |
| Primary Camera | QVGA |
|---|
| Body Dimensions | 138.3 x 54.6 x 10.45mm |
|---|---|
| Body Weight | 73 grams |
| Body Build | Plastic |
| Body Color | Sun Red, Elegant Black and City Blue |
| Operating System | Featured OS |
|---|---|
| Chipset | Unknown |
| Memory Internal | 8MB |
|---|---|
| Memory External | Yes, up to 32GB via microSD card |
| Ram | 4MB |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | No |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 3.0 |
| USB | Micro USB 1.0 |
| GPS | No |
| Sensors | No |
|---|---|
| Messaging | SMS(Single view) upto 500 messages |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Battery performance is nice.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →