| Camera | 4 MP+2 MP+ 2 MP Main, 20 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.1 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano SIM) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) (Go Edition) | |
| Chipset | Spreadtrum UniSoC SC9863A | |
| RAM | 2 GB RAM | |
| Memory | 32 GB ROM | |
| Battery | 3000 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Itel S15 Pro |
|---|---|
| Model | S15 Pro |
| Price | Tk. 7,890 |
| Brand | Itel |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | August, 2019 |
|---|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD Touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 6.1 inches |
| Display Resolution | 720 x 1520 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | Triple: 8 MP 5 MP 0.8 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | Autofocus, LED Flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 156.7 x 74.7 x 8.9 mm |
|---|---|
| Body Weight | 153 g |
| Body Build | Glass Front, Plastic Body |
| Body Color | Aqua Blue, Champagne Gold, Deep Grey |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) (Go Edition) |
|---|---|
| CPU | Octa-core, up to 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Chipset | Spreadtrum UniSoC SC9863A |
| Memory Internal | 32 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| Ram | 2 GB |
| Battery Type | Non-removable Lithium-ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color : Aqua Blue, Champagne Gold, Deep Grey |
I love this phone so far! It's battery life is the best and the display is quite best.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →
Display: 8.4 Inches FHD Display
Camera: 5MP Main, 5MP Front
Chipset: UNISOC T606
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 4000mAh Lithium-ion Battery
View Details →