| Camera | 5.0 MP Main, 2 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.0 inch IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 6.0 Marshmallow | |
| Chipset | Quad-core, 1.2GHz | |
| RAM | 512 MB RAM | |
| Memory | 8 GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Li-ion Battery |
| Name | Itel P12 |
|---|---|
| Model | P12 |
| Price | Tk. 5,290 |
| Brand | Itel |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | November 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release November 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900/1800 |
| Network 3G | HSPA |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.0'' Screen |
| Display Resolution | 480 x 854 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Info. not available |
| Primary Camera | 5.0 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 145 x 72.9 x 9.9 mm |
|---|---|
| Body Weight | Info. not available |
| Body Color | Info. not available |
| Operating System | Android™ 6.0 Marshmallow |
|---|---|
| CPU | Quad-core, 1.2GHz |
| GPU | Info. not available |
| Chipset | Info. not available |
| Memory Internal | 8 GB |
|---|---|
| Memory External | Up to 32 GB |
| Ram | 512 MB RAM |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Yes |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Info. not available |
Great performance great camera great phone so you can buy it.
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 10.1 Inch TFT IPS Display
Camera: 5MP Main 2MP Front Camera
Chipset: Allwinner A523 64-bit Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Li-ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →