| Camera | 0.08MP Main | |
|---|---|---|
| Display | 2.2 inches, 10.2 cm2 TFT Non-touch Display | |
| Sim | Dual SIM (SIM, dual stand-by) | |
| OS | Featured OS | |
| Chipset | Featured | |
| RAM | 32MB ROM | |
| Memory | 32MB RAM | |
| Battery | 1900mAh Li-Ion Battery |
| Name | iTel IT2590 |
|---|---|
| Model | IT2590 |
| Price | Tk 1,100 |
| Brand | Itel |
| Type | Feature Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | April 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Released ,April 2020 |
| Network Type | GSM |
|---|---|
| Network 2G | GSM: 900/1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Display Type | TFT Non-touch Display |
|---|---|
| Display Size | 2.2 inches, 10.2 cm2 |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels |
| Display Multitouch | No |
| Display Screen Protection | 31.0% screen-to-body ratio |
| Primary Camera | 0.08 Megapixel |
|---|---|
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 130 x 55 x 13 mm |
|---|---|
| Body Weight | 90 grams |
| Body Build | Plastic |
| Body Color | Gold, Black and Grey |
| Operating System | Featured OS |
|---|---|
| CPU | Yes, Unknown |
| Chipset | Featured |
| Memory Internal | 32MB (ROM) |
|---|---|
| Memory External | Yes, up to 32 GB via microSD card |
| Ram | 32MB (RAM) |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 1900mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 3.5 mm audio jack |
| WiFi | No |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 3.0 |
| USB | Micro USB 2.0 |
| GPS | No |
| Messaging | SMS(Single view) |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | Yes |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | - Torch Light - MP3 player - Digital clock - Calculator - Calendar - Converter - Expense manager - Facebook - Opera Java - Palmchat |
Awesome build quality.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →