| Camera | 5MP+0.3MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.5 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 9 (Pie) Go edition | |
| Chipset | UniSoC Spreadtrum SC7731E | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | 3020 mAh Removable Li-Ion |
| Name | Itel A47 |
|---|---|
| Model | A47 |
| Price | Tk 7,000 |
| Brand | Itel |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Rumored |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1900 |
| Network 4G | Speed HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Network Speed | Yes |
| Network GPRS | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.5 inches, 68.9 cm2 (~68.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~226 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 5MP 0.3MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Body Color | Gradation Blue, Purple |
|---|
| Operating System | Android 9 (Pie) Go edition |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | ARM Mali T820 MP1 |
| Chipset | UniSoC Spreadtrum SC7731E |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32GB |
| Ram | 2GB |
| Battery Type | Removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 3020 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| USB | Micro USB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | Browser HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color: Gradation Blue, Purple |
Nice build quality.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →
Display: 8.4 Inches FHD Display
Camera: 5MP Main, 5MP Front
Chipset: UNISOC T606
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 4000mAh Lithium-ion Battery
View Details →
Display: 6.56 Inchs IPS LCD Display
Camera: 8MP+2MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 3GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.26 Inches IPS LCD Display
Camera: 5MP+0.3MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 3000 mAh Battery
View Details →
Display: 10.1 Inch TFT IPS Display
Camera: 5MP Main 2MP Front Camera
Chipset: Allwinner A523 64-bit Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Li-ion Battery
View Details →