| Camera | 13 MP+2 MP Main, 8 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.5 inche IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android v8.1 Oreo OS | |
| Chipset | Cortex-A53 | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 16GB ROM | |
| Battery | 3050 mAh battery |
| Name | Infinix Smart 2 Pro |
|---|---|
| Model | Smart 2 Pro |
| Price | Tk. 7,990 |
| Brand | Infinix |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | August 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released August, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Display Type | IPS LCD capacitive |
|---|---|
| Display Size | 5.5 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13 MP 2 MP (depth sensor), PDAF |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 147.5 x 71 x 8.3 mm (5.81 x 2.80 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 138 g |
| Body Color | Sandstone Black, Serene Gold, Bordeaux Red, City Blue |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) OS |
|---|---|
| Chipset | Cortex-A53 |
| CPU | Quad Core 1.5GHz |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| Ram | 2 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 3050 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | 802.11 A/B/G/N |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | Micro USB 5 Pin |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
Nice phone with decent features and mediatek chipset inside.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →
Display: 8.4 Inches FHD Display
Camera: 5MP Main, 5MP Front
Chipset: UNISOC T606
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 4000mAh Lithium-ion Battery
View Details →