| Camera | 16 Main, 12 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.0 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual Nano SIM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | MediaTek MT6763T | |
| RAM | 3 GB RAM | |
| Memory | 32 GB ROM | |
| Battery | Non-removable Lithium Polymer 4500 mAh Battery |
| Name | Infinix Note 5 |
|---|---|
| Model | Note 5 |
| Price | TK.10,000 |
| Brand | Infinix |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | July, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | August 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS Screen |
|---|---|
| Display Size | 6.0 inches, FHD |
| Display Resolution | 1080 x 2160 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 403 ppi density |
| Primary Camera | 16 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 12 MP |
| Camera Features | Dual Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 158 x 75 x 8.4 mm |
|---|---|
| Body Color | Berlin Gray, Ice Blue and Milan Black |
| CPU | 2.0GHz Octa Core |
|---|---|
| GPU | ARM MALI G71 MP2 700MHz |
| Chipset | MediaTek MT6763T |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
| Memory Internal | 32 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| Ram | 3 GB |
| Battery Type | Non-removable Lithium Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes,Micro USB 5 PIN |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, G-Sensor, E-Compass, Gyroscope, Proximity, Ambient Light |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other Features | OTG : Yes Quick Charge : 3A |
|---|
This phone is great for me. Large screen, very good signal, acceptable sound, battery that keeps you pretty good on the internet.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →