| Camera | 108MP+13MP+2MP Main 16MP Front Camera | |
|---|---|---|
| Display | 6.7 Inches AMOLED Display | |
| Sim | Dual Nano-SIM (both in standby mode) | |
| OS | Android 13 | |
| Chipset | Mediatek MT6781 Helio G99 Chipset | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB, 256GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Non-Removable Battery |
| Name | Infinix Note 30 Pro |
|---|---|
| Model | Note 30 Pro |
| Price | Upcoming |
| Brand | Infinix |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Comming Soon |
|---|---|
| Launch Date | Comming Soon |
| Network Type | GSM HSDPA LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED, 1000 nits (peak) |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Resolution | Corning Gorilla Glass |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Primary Camera | 108MP 13MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Body Dimensions | 164.4 x 76.7 x 7.8 mm |
|---|---|
| Body Weight | 197 g |
| Body Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Body Color | Black, blue, silver, other colors |
| Operating System | Android 13 |
|---|---|
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (2 x 2.05 GHz Cortex-A76 & 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek MT6781 Helio G99 |
| Memory Internal | 128GB, 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Non-Removable |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh Non-Removable |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Loudspeaker Yes, with dual speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 3.5mm Jack Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Best Future.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →