| Camera | 13 MP Main, 8 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.2 inch IPS Screen | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 6.0 Marshmallow | |
| Chipset | 8 Core Processor | |
| RAM | 2 GB, 3 GB RAM | |
| Memory | 16 GB ROM | |
| Battery | 3000 mAh Li-Po Battery |
| Name | |
|---|---|
| Model | |
| Price | |
| Brand | Infinix |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | April, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release April, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | 850/900/1800/1900 |
| Network 3G | 850/900/1200 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS Screen |
|---|---|
| Display Size | 5.2 inches HD |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Info. not available |
| Primary Camera | 13 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Yes |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 148.8 X 73.2 X 8.1 mm |
|---|---|
| Body Weight | 140.3 g |
| Body Color | White, Black |
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
|---|---|
| CPU | 8 Core Processor |
| GPU | Info. not available |
| Chipset | Info. not available |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| Ram | 2 GB, 3 GB |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Compass : Yes Light Sensor : Yes Hall Sensor : Yes |
Thanks for the warm welcome! I use this mobile myself, so I'm happy.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Unisoc T616 (12 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Unisoc Tiger T616 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 3GB, 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020 (7 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 8MP+0.3MP Main, 5MP Front
Chipset: Yes
RAM: 4GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →