| Camera | 13M Main, 5 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.0 Inch IPS Screen | |
| Sim | Dual Nano SIM | |
| OS | Android 8.0 Oreo | |
| Chipset | QUAD CORE 1.4GHZ, 64 BIT | |
| RAM | 3 GB RAM | |
| Memory | 32 GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Li-Po Battery |
| Name | Infinix Hot 6 Pro |
|---|---|
| Model | Hot 6 Pro |
| Price | Tk. 11,990 |
| Brand | Infinix |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | July, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release July, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS Screen |
|---|---|
| Display Size | 6.0 Inch |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, HD+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Info. not available |
| Primary Camera | 13M AF + 2M FF |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Flash Light : Yes |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 160.43 X 76.21 X 8.3 mm |
|---|---|
| Body Weight | 157g |
| Body Color | Info. not available |
| Operating System | Android 8.0 Oreo |
|---|---|
| CPU | QUAD CORE 1.4GHZ, 64 BIT |
| GPU | QUALCOMM ADRENO 308,64BIT,600MHZ |
| Chipset | QUALCOMM SDM 425 |
| Memory Internal | 32 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| Ram | 3 GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | OTG : Yes Charge Output : 5V-1.2A |
This mobile is worth a watch, the price and the comparison is low.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →