| Camera | 8 MP Main, 5 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.5 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual Micro Sim Card | |
| OS | Android 7.0 Nougat | |
| Chipset | Quad-core Cortex 1.3GHz | |
| RAM | 2 GB RAM | |
| Memory | 16 GB ROM | |
| Battery | Li-Polymer 4000 mAh Battery |
| Name | Infinix Hot 5 |
|---|---|
| Model | Hot 5 |
| Price | TK. 7,190 |
| Brand | Infinix |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Available |
|---|---|
| Launch Date | Released February, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | 850/ 900/ 1800/ 1900 MHz |
| Network 3G | 850/ 900/ 2100 MHz |
| Network Speed | HSPA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS Screen |
|---|---|
| Display Size | 5.5 inches |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 8 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Flash Light |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 154.8 X 77.7 X 8.35 mm |
|---|---|
| Body Weight | 168 g |
| Body Color | Red ,Gold |
| Operating System | Android 7.0 Nougat |
|---|---|
| CPU | Quad-core Cortex 1.3GHz |
| GPU | MT6580 |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 2 GB |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | 802.11 b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | 5 pin micro-USB |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, G-sensor, light, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other Features | OTG : Yes Quick Charge : Yes |
|---|
Looks very nice, this phone MediaTek processors good.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →
Display: 8.4 Inches FHD Display
Camera: 5MP Main, 5MP Front
Chipset: UNISOC T606
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 4000mAh Lithium-ion Battery
View Details →
Display: 6.56 Inchs IPS LCD Display
Camera: 8MP+2MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 3GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.26 Inches IPS LCD Display
Camera: 5MP+0.3MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 3000 mAh Battery
View Details →
Display: 10.1 Inch TFT IPS Display
Camera: 5MP Main 2MP Front Camera
Chipset: Allwinner A523 64-bit Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Li-ion Battery
View Details →