| Camera | 16MP+2MP+0.3MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.6 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 10, XOS 6.0 | |
| Chipset | Mediatek Mt6761 Helio A22 | |
| RAM | 3GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Li-Poly Battery |
| Name | Infinix Hot 11 Lite |
|---|---|
| Model | Hot 11 Lite |
| Price | Upcoming |
| Brand | Infinix |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | December, 2020 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 6.6 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 16MP 2MP 2ML 0.3MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | Panorama, HDR |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Dimensions | 167 x 76 x 8.3 mm |
|---|---|
| Body Weight | 190.5 g |
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Body Color | Mineral Blue, Mystic Purple, Peach Pink, Peacock Blue |
| Operating System | Android 10, XOS 6.0 |
|---|---|
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek Mt6761 Helio A22 (12 nm) |
| Memory Internal | 32GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 3GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
The camera quality and battery life is awesome.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →