| Processor | Atom Quad Core | |
|---|---|---|
| Display | 12.5 Inch Display | |
| Graphics Card | Intel Integrated HD Graphics 400 | |
| OS | Windows 10 Professional | |
| RAM | 2GB DDR3 RAM | |
| Memory | 32GB SSD | |
| Battery | 8000 mAh Battery | |
| Warranty | 1 Year |
| Name | iLife Zed Air Pro |
|---|---|
| Model | Zed Air Pro |
| Price | TK. 14,500 |
| Brand | I-Life |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | WiFi |
|---|
| Display Type | HD LED Backlit Display |
|---|---|
| Display Size | 12.5 Inch |
| Display Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|---|
| Megapixel | 0.3 MP |
| Body Weight | 1.2 Kg |
|---|---|
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 Professional |
|---|---|
| Processor | Intel Atom Quad Core x5-Z8350 |
| Ram | 2 GB |
|---|---|
| Graphics Memory | Intel Integrated HD Graphics 400 |
| SSD Memory | 32 GB |
| Battery Type | Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Battery Backup | Upto 8 hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | HDMI: 1 x HDMI Port |
Thin and light!!! Boots to Windows 10 quickly. Great battery life. The best laptop I have had.
Display: 11.6 Inches HD LCD LED Display
Processor: MediaTek MT8183C Kompanio 500 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch FHD Plus IPS Display
Processor: Octa Core, 2x Cortex-A75 + 6x Cortex-A55 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 7000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Processor
RAM: 4GB LPDDR3 1600 MHz RAM
OS: Windows 10 + Android 5.1 Lollipop
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD Plus IPS Display
Processor: Deca-Core 10-Core,2x 2.3GHz ProcessorARM Cortex-A72
RAM: 4GB RAM
OS: Android 8.0 (Oreo)
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6600mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LCD LED Display
Processor: MediaTek MT8183 Processor
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i7-11800H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches HD LCD LED Display
Processor: Intel Celeron Processor
RAM: 4GB DDR3 RAM
OS: Chrome OS
Battery: Lithium Metal Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LED Display
Processor: Intel Celeron Processor
RAM: 2GB RAM
OS: Google Chrome
Battery: Lithium ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 inches HD LED Display
Processor: Intel Celeron N3060 Processor
RAM: 4GB LPDDR3 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2 Cells Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Cherry Trail 1.44 GHz Z8350
RAM: 2 GB DDR3 RAM
OS: Windows 10
Battery: 8000 mAh Lithium-ion polymer
Warranty: 2 year (Battery, Adapter 1 year)
View Details →