| Processor | Intel Core i7-8565U processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.9 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX250 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 8GB LPDDR3 RAM | |
| Memory | 512GB PCIe SSD | |
| Battery | Lithium-polymer 57.4 Wh Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Huawei MateBook X Pro |
|---|---|
| Model | MateBook X Pro |
| Price | Tk 83,352 |
| Brand | Huawei |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | IEEE 802.11a/b/g/n/ac, 2.4 GHz 300 Mbps, 5 GHz 1733 Mbps, 2 x 2 MIMO |
|---|
| Display Type | 3K LTPS touchscreen 10-point, anti-fingerprint support Display, Colour: sRGB 100% colour gamut (Typical Value), Maximum Brightness: 450 nits, Viewing angle: 178 degrees |
|---|---|
| Display Size | 13.9 inches |
| Display Resolution | 2000 x 3000 Pixels, 260ppi |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Width:304 mm x Height:217 mm x Depth:14.6 mm |
|---|---|
| Body Weight | 2.93 lbs (1.33 kg) |
| Body Color | Deep Gray, Moon Silver, and Pink Gold |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8565U processor |
| Ram | 8GB LPDDR3 2133 Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe SSD |
| Battery Type | Lithium-polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 57.4 Wh |
| Battery Backup | Upto 13 Hours |
| Audio | Quad digital microphones and Quad speakers, Dolby Atmos Sound System |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac, 2.4 GHz 300 Mbps, 5 GHz 1733 Mbps, 2 x 2 MIMO |
|---|---|
| Bluetooth | BT 5.0 (compatible with BT 4.2 and 2.1+ EDR) |
| USB | 2 USB Type-C x 1 USB 3.0 x 3.5 mm stereo headset jack |
| Made By |
|---|
Laptop Exceeds Expectations.
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 8GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell (47Wh), Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200 MT/s RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 42 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch Full HD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7535HS Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.0 Inches LTPS IPS LCD Display
Processor: Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Li-Po 8000 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →