| Camera | 13MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.0 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 | |
| Chipset | Mediatek | |
| RAM | 3GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | 3200mAh Li-Ion (Lithium Ion) |
| Name | Huawei Y3 Prime 2020 |
|---|---|
| Model | Y3 Prime 2020 |
| Price | Tk 15,000 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. April, 2020 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 5.0 inches |
| Display Resolution | 720 x 1080 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP, AF, f/2.0 |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Body Build | Front glass, aluminum body |
|---|---|
| Body Color | Gold, White, Gray |
| Operating System | Android 9.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
| Chipset | Mediatek |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128GB (dedicated slot) |
| Ram | 3GB |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 3200mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Nice Phone.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Unisoc T616 (12 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Unisoc Tiger T616 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 3GB, 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020 (7 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 8MP+0.3MP Main, 5MP Front
Chipset: Yes
RAM: 4GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →