| Display | 1.39 inches AMOLED Display | |
|---|---|---|
| Sim | No 50m water resistant | |
| RAM | 16MB RAM | |
| Memory | 4GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 455 mAh |
| Name | Huawei Watch GT 2e |
|---|---|
| Model | Watch GT 2e |
| Price | 17,500 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Watch |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | March 26, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Released April 20, 2020 |
| Network Type | No cellular connectivity |
|---|
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 1.39 inches, 12.5 cm2 (~50.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 454 x 454 pixels, 1:1 ratio (~326 ppi density) |
| Display Multitouch | No |
| Primary Camera | No |
|---|
| Body Dimensions | 53 x 46.8 x 10.8 mm (2.09 x 1.84 x 0.43 in) |
|---|---|
| Body Weight | 43 g (1.52 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic/metal back, stainless steel frame |
| Body Color | Graphite Black, Lava Red, Mint Green, Icy White |
| Operating System | Huawei wearable platform |
|---|
| Memory Internal | 4GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 16MB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 455 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | No |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, LE, EDR |
| USB | No |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, SpO2 |
|---|---|
| Messaging | SMS |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
The watch is good.
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: 64MB RAM
OS: Blue OS
Battery: Non-removable Li-Po 505 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inch IPS INCELL Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Helio G85 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Dido OS
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+5MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, One UI 6
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches PLS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →