| Camera | 48MP+8MP+2MP Main, 32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.15 inches,LTPS IPS LCD Display | |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.0 | |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) | |
| RAM | 4GB, 6GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 3340 mAh battery |
| Name | Huawei P30 Lite |
|---|---|
| Model | P30 Lite |
| Price | Tk 29,999 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | March, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | April, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Europe, Canada HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) - Europe LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Asia LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 28(700), 66(1700/2100) - Canada |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.15 inches, 93.6 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2312 pixels (~415 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2 |
|---|---|
| Secondary Camera | 32 MP, f/2.0, 0.8µm |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 152.9 x 72.7 x 7.4 mm (6.02 x 2.86 x 0.29 in) |
|---|---|
| Body Weight | 159 g (5.61 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic frame |
| Body Color | Peacock Blue, Midnight Black, Pearl White |
| Operating System | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 512 GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 3340 mAh battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint- (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 18W |
Wow very nice phone and super camera and performance.
Display: 6.75 Inches TFT LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 710A (14 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 24GB RAM
OS: Android 14, Dido OS 15
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4450 Snapdragon 4+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 5030 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Fluid AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 3.5 Inches IPS LCD Display
Camera: 48MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT8788 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 3050 mAh Battery
View Details →