| Camera | 48MP+8MP+2MP Main, 32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.15 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) | |
| RAM | 8 GB RAM | |
| Memory | 256 GB ROM | |
| Battery | 3340 mAh Li-Po Battery |
| Name | Huawei P30 Lite New Edition |
|---|---|
| Model | P30 Lite New Edition, Marie-L21BX |
| Price | Tk 35,000 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | January, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Released January, 2020 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.15 inches, 93.6 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2312 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 415 ppi density |
| Primary Camera | Triple: 48 MP, (wide) 8 MP, (ultrawide) 2 MP, (depth sensor) |
|---|---|
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 152.9 x 72.7 x 7.4 mm (6.02 x 2.86 x 0.29 in) |
|---|---|
| Body Weight | 152.9 g |
| Body Build | Glass Front, Plastic Back, Plastic Frame |
| Body Color | Peacock Blue, Midnight Black, Pearl White, Breathing Crystal |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| User Interface (ui) | EMUI 9.1 |
| Memory Internal | 256 GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3340 mAh |
| Battery Charging | Fast Battery Charging 18W |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 18W |
awesome nice quality
Display: 6.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Ion 500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Fluid AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: EMUI 14, no Google Play Services
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+5MP Main, 13MP Front
Chipset: Exynos 1380 (5 nm)
RAM: 6GB, 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →