| Camera | 16 MP+24 MP Main,24 MP+2MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.3 Inch FHD Notch Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM | |
| OS | Android v8.1 Oreo OS | |
| Chipset | Octa-core 4×2.4 GHz | |
| RAM | 4 GB,6 GB RAM | |
| Memory | 64GB, 128 GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 3750 mAh battery |
| Name | Huawei Nova 3 |
|---|---|
| Model | Nova 3 |
| Price | Tk. 39,500 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | July, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released August, 2018 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, GPRS, EDGE |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100, UMTS |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.3 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display Multitouch | Yes, Up to 10 Finger |
| Display Density | 409 ppi pixel density |
| Primary Camera | Dual: 16 MP (f/1.8) + 24 MP B/W (f/1.8), gyro-EIS (1080p), PDAF |
|---|---|
| Secondary Camera | Dual: 24 MP + 2 MP (no AF, depth sensor) |
| Camera Features | Phase detection autofocus, Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 157 x 73.7 x 7.3 mm |
|---|---|
| Body Weight | 166 g |
| Body Build | Front/back glass, aluminum frame |
| Body Color | Black, Blue, Purple, Gold |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) OS |
|---|---|
| GPU | Mali-G72 MP12 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 970 (10 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
|---|---|
| Memory External | MicroSD, Support up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 4 GB,6 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-poly battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3750 mAh |
| Fm Radio | Yes with recording |
|---|
| Audio | Vibration; MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes ,Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11, hotspot, WiFi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth v4.2 , A2DP, LE |
| USB | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 18W, MP4/H.264 player, MP3/eAAC+/WAV/Flac player, Document viewer ,Photo/video editor |
This phone network and wifi work very good.
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 4500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Exynos 1480
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Fluid AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+32MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6896 Dimensity 8200 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP Main, 50MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: _
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Magic UI 7.1
Battery: 4800 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP Main, 50MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →