| Camera | 13 MP Main, 5 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 10.1 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Android 8.0 Oreo | |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960 (16 nm) | |
| RAM | 4 GB RAM | |
| Memory | 32 GB, 64 GB ROM | |
| Battery | 7500 mAh Li-Po battery |
| Name | Huawei MediaPad M5 10 (Pro) |
|---|---|
| Model | MediaPad M5 10 (Pro) |
| Price | Tk. 38,990 |
| Brand | Huawei |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released April,2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Display Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 299 ppi density |
| Primary Camera | 13 MP, phase detection autofocus, LED Flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 258.7 x 171.8 x 7.3 mm (10.19 x 6.76 x 0.29 in) |
|---|---|
| Body Weight | 498 g (1.10 lb) |
| Body Build | Front glass, aluminum body |
| Body Color | Space Gray, Champagne Gold |
| Operating System | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
|---|---|
| CPU | Octa-core |
| GPU | Info. not available |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960 (16 nm) |
| Memory Internal | 32 GB, 64 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| Ram | 4 GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 7500 mAh battery |
| Fm Radio | To be confirmed |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -front-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | MP3/WAV/Flac player MP4/H.264 player Document viewer Photo/video editor |
Really good tablet, it supports the USB OTG.
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 4500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Exynos 1480
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Fluid AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+32MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6896 Dimensity 8200 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP Main, 50MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: _
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Magic UI 7.1
Battery: 4800 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP Main, 50MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+24MP+16MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 10800 mAh Battery
View Details →