| Camera | 13 MP Main, 8 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 10.8 inche IPS LCD Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Android 8.0 Oreo | |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960s | |
| RAM | 4 GB RAM | |
| Memory | 32 GB, 64 GB & 128 GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 7500 mAh battery |
| Name | Huawei MediaPad M5 10 |
|---|---|
| Model | MediaPad M5 10 |
| Price | TK. 37,500 |
| Brand | Huawei |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released April, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 10.8 inches |
| Display Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes - EMUI 8.0 |
| Display Density | ~280 ppi |
| Primary Camera | 13 MP, phase detection autofocus, LED flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 258.7 x 171.8 x 7.3 mm |
|---|---|
| Body Weight | 498 gm |
| Body Build | Front glass, aluminum body |
| Body Color | Space Gray, Champagne Gold |
| Operating System | Android 8.0 Oreo |
|---|---|
| CPU | Octa-core |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960s |
| Memory Internal | 32 GB, 64 GB & 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| Ram | 4 GB |
| Battery Type | Non-removable |
|---|---|
| Battery Capacity | Li-Po 7500 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | MP3/WAV/Flac player |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint-front-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging, MP3/WAV/Flac player MP4/H.264 player, Document viewer, Photo/video editor |
This tablet can work exactly as a phone. Use Bluetooth headset for calling.
Display: 6.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 4500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Exynos 1480
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Ion 500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Fluid AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →