| Camera | 8MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 10.4 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Android 10.0 (AOSP + HMS); EMUI 10.1 | |
| Chipset | HiSilicon Kirin 810 (7 nm) | |
| RAM | 4GB, 6GB RAM | |
| Memory | 64GB, 128GB | |
| Battery | 7250 mAh Non-removable Li-Po Battery |
| Name | Huawei MatePad |
|---|---|
| Model | MatePad |
| Price | Tk 23,000 |
| Brand | Huawei |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2020, April 23 |
|---|---|
| Launch Date | 2020, April 28 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 10.4 inches, 307.9 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~224 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 8MP, AF |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 1080p@30fps 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 245.2 x 155 x 7.4 mm (9.65 x 6.10 x 0.29 in) |
|---|---|
| Body Weight | 450 g (0.99 lb) |
| Body Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Body Color | White |
| Operating System | Android 10.0 (AOSP + HMS); EMUI 10.1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 810 (7 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 7250 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No Tuned by Harman Kardon |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS (LTE model only) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 18W |
Every thing is good according to the price.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Ion 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Funtouch 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 10000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 10000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.5 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7025 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, planned upgrade to Android 15
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →