| Processor | Intel Core i5-7Y54 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 12.0 inches 2K QHD IPS Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 615 | |
| OS | Windows 10 Home, 64-bit | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 512GB SSD | |
| Battery | 4-cell lithium-polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Huawei MateBook E 12 7th Gen |
|---|---|
| Model | MateBook E |
| Price | Tk 52,095 |
| Brand | Huawei |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | IEEE 802.11a/b/g/n/ac, 2.4 / 5 GHz 2 x 2 MIMO |
|---|
| Display Type | 2K QHD IPS Touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 12.0 inches |
| Display Resolution | 1440 x 2160 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 10.98 x 7.64 x 0.27 in (278.89 x 194.05 x 6.85 mm) (W x D x H) |
|---|---|
| Body Weight | 1.41 lbs. (Without Keyboard), 2.43 lbs. (With Keyboard) |
| Body Color | Titanium Gray, Champagne Gold |
| Operating System | Windows 10 Home, 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-7Y54 |
| Ram | 8GB |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB SSD |
| Battery Type | 4-cell lithium-polymer Battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 9 hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac, 2.4 / 5 GHz 2 x 2 MIMO |
| Bluetooth | BT 4.1 (compatible with 3.0 and 2.1 + EDR) |
| USB | 2 x USB 3.0. 1 x USB 2.0 port |
This is the best laptop deal you can get, full stop.
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED LCD Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Li-Ion 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i3 10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Windows 10
Battery: 3 cells Lithium-Ion Smart Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Core i5-8259U Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3 cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inches FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-6660U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200 MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4500mAh 51.3Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-8750H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 RAM
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Battery: Li-ion 6-cell 5500mAh 62Wh Battery
Warranty: 2 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Matte LED Screen Display
Processor: Intel Kaby Lake Core i7-7700HQ Processor
RAM: 16GB DDR4L 1.2V 2666MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-Bit
Battery: 3-Cell Li-Po (Lithium-Ion Polymer) Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →