| Processor | Core™ i5-8250U processor | |
|---|---|---|
| Display | 14 inches IPS Display | |
| Graphics Card | Intel® UHD Graphics | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 256GB SSD | |
| Battery | Lithium polymer Battery | |
| Warranty | 2 Years Huawei Warranty |
| Name | Huawei MateBook D FHD |
|---|---|
| Model | MateBook D FHD |
| Price | Tk 73,900 |
| Brand | Huawei |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | IEEE 802.11a/b/g/n/ac, 2.4 / 5 GHz 2 x 2 MIMO |
|---|
| Display Type | IPS |
|---|---|
| Display Size | 14 inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam | 1MP |
|---|
| Body Dimensions | 323 mm x 221 mm x 15.8 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.47 kg |
| Body Color | gamut |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|---|
| Processor | Intel® Core™ i5-8250U processor |
| Ram | 8GB |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB |
| Battery Type | Lithium polymer |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Made By | China |
|---|
This laptop is so great!
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell, Lithium Ion (Li-Ion) Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch 3.2k Super Retina Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 72Whr Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD OLED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch LED-backlit Display
Processor: Intel Core i7 10110U Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Windows 10
Battery: 3 cells Lithium-Ion Smart Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.5k Display
Processor: Intel Core i5-12500H Processor
RAM: 16GB DDR6 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 56Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Plus BrightView Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD OLED Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320U Mobile Processor
RAM: 8GB, 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1215U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →