| Processor | Intel Core i7-8550U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX150 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 8GB DDR4 2133 Mhz RAM | |
| Memory | 512GB SSD | |
| Battery | Lithium-polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Huawei MateBook 14 Core i7 |
|---|---|
| Model | MateBook 14 Core i7 |
| Price | Tk 62,514 |
| Brand | Huawei |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | IEEE 802.11a/b/g/n/ac, 2.4 GHz / 5 GHz, 2 x 2 MIMO |
|---|
| Display Type | Full HD IPS touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 323 mm x 221 mm x 15.8 mm (W x H x D) |
|---|---|
| Body Weight | 3.51 lbs (1.59 kg) |
| Body Color | Mystic Silver, Space Grey |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | 8th Generation Intel Core i7-8550U Processor, 2.7 GHz Up to 3.7 GHz |
| Ram | 8GB DDR4 2133 Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB SSD |
| Battery Type | Lithium-polymer Battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 10 Hours |
| Audio | Digital microphone x 2, speaker x 4, 3.5 mm stereo headset jack x 1, Dolby Atmos Sound System |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac, 2.4 GHz / 5 GHz, 2 x 2 MIMO |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| USB | 1 USB 3.0 x 1 USB 2.0 x 1 USB Type-C |
| Made By |
|---|
Great Value, CD burner/drive is awesome!
Display: 14.0 Inch WUXGA FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch LED Backlit Display
Processor: Intel 11th Generation Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 inch Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →